To również twoje dzieło

Ostatnie zdanie odpowiada na pytanie, co się stało:

“Trzeba to jasno powiedzieć, bez żadnych złudzeń, że kto się na to poważył i kto zaczyna sobie z tego stroić żarty, ten przed niczym się nie cofnie.”

(czytaj – Kolejny przykład zbezczeszczenia grobów)

Będąc w kraju nie zawsze, mam wrażenie, tubylcy dostrzegają to, co się dzieje. W zamęcie codzienności, pracy, stresu, ludzi wokół równie zabieganych, mającv do dyspozycji i pod ręka media, tylko te, które spaczają rzeczywistość, nie widać tak wyraźnie tego, co widać stad, gdzie ja jestem.

Jest tak, ze czasem wyłączam komputer, by ochłonąć. Wychodzę nad brzeg morza, spaceruje po piasku, obserwuje mewy, patrze na statki na Kanale Angielskim, na Francję na horyzoncie i dochodzę do jako takiej równowagi. Świat jeszcze istnieje i jestem wolny.

Jeszcze. A dlaczego ty jesteś niewolnikiem? Dlaczego ty pozwalasz, byś nawet po śmierci nie zaznał spokoju? Dlaczego pozwalasz, by jakaś banda gangsterów, która tobą rządzi,  pomiatała tobą i twoją rodziną?

Tak, bo to się dzieje. Na twoich oczach. Bo również twoje pieniądze są sprzeniewierzane przez nich. To również  twoje pieniądze finansują ich dostatnie życie i takie akcje, jak opisana powyżej.

Nie łudź się, że jest inaczej. Ty, właśnie ty, również na to przyzwalasz, gdy mówisz, ze nic cię to nie obchodzi. Pomyśl, że twój głos, taki sam, jak tysiące, czy miliony im podobnych, spowodował (i powoduje nadal) to, że mieliśmy także katastrofę smoleńską i wszystko to, co po niej.

Tak, nie uciekaj od odpowiedzialności, bo nie uciekniesz.  Twój głos w tych milionach głosów tworzy tę rzeczywistość, którą masz za oknem, czyli ten “dziki”, “chory” i “popierdolony” kraj. Rzeczywistość, którą sam sobie wybrałeś i akceptujesz.

“Michnik przyjmuje optykę swoich rodziców”

“Walka o w pełni demokratyczne państwo ciągle się toczy, choć ostatnimi czasy polska demokracja zamienia się w farsę”

“Chorzy niech zdychają”

Koniec

Advertisements

About krzysztof bekiersz cbrengland

Polak na emigracji
This entry was posted in Inspiracja-Demokracja. Bookmark the permalink.