Oddech potrzebny każdemu

Ucieczka w sztukę, a może jednak nie ucieczka, bo dlaczego mamy się czegoś bać lub porzucać. Z polityka nie damy rady. Ona nas żre wszędzie. Czy to w Polsce, czy zdecydowanie mniej tutaj u mnie, gdzie bardziej czuje na sobie instytucje państwa, które pracują i martwią się o mnie, tak, tak, aniżeli politykę, te główna. Jak się chce, to można w ogóle o niej zapomnieć i zając się sobą. Nikt nie dyskutuje w pracy o rządzących. Robi się swoje i planuje na przykład urlop. W bibliotece, albo raczej centrum kulturalno-społecznym, bo tym w istocie jest brytyjska biblioteka, można spędzić cale dnie, czytając, rozmawiając, pijąc kawę, słuchając muzyki …, dowiadując się ostatnich wieści, co w lokalnej społeczności się dzieje i dziać będzie, nie mówiąc o dużym wyborze książek tradycyjnych, książek audio, e-book’ow, płyt i filmów.

Kazdy ma swoja miejsce oddechu. Dla mnie to przede wszystkim muzyka. Kazda najwyższej jakości, ale przede wszystkim klasyka i jazz. W samolocie w drodze do domu, czyli na moja Wyspę, któryś raz słuchałem V Symfonii Beethovena i nie mam dość. Nigdy zresztą mieć nie będę. To już prawie tak, jak z wiarą. Gdy wylądowałem, bylem u siebie nie tylko rozumiejąc to, jako to. Bylem u siebie z myślami oczyszczonymi z wrażeń z Polski. Po takim oddechu sztuką mogę wybrać to, co chce pamiętać, albo wcale.

A na marginesie, w marcu 22, odbędzie się koncert w prestiżowej londyńskiej sali koncertowej, Centrum Kultury Barbican. Bedzie to powtórka koncertu, jaki odbył się we Wrocławiu w trakcie Europejskiego Kongresu Kultury z Krzysztofem Pendereckim w roli głównej i Orkiestrą AUKSO z Tych.

Pisze o tym, gdyż nigdy bym nie przypuszczał, ze z takiego nijakiego miasta, jakim były i jeszcze są Tychy (to taka druga Nowa Huta była, sypialnia dla Sląska), wyrosła orkiestra dająca koncerty w najlepszych salach Europy i Świata.

Lezka w oku się kreci, bo kiedyś w zamierzchłych czasach bylem skrzypkiem orkiestry będącej częścią Zespołu Piesni i Tanca Ziemi Tyskiej i marzyłem o karierze muzyka. A w Tychach w owym czasie nie było nawet Podstawowej Szkoły Muzycznej. Ale cieszy mnie, ze inni z tamtego miejsca zdobyli Swiat.
Jednak można.

W.Gadowski: Drobiazgi z innej szuflady

Advertisements

About krzysztof bekiersz cbrengland

Polak na emigracji
This entry was posted in Inspiracja-Demokracja. Bookmark the permalink.

zostaw komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s